Teknolojide inceliğin son noktası ne olabilir ?

Genel Teknoloji

Araştırmacılar, ultra hızlı elektronik cihazlar üretmek için daha yumuşak ve daha esnek metaller oluşturmak için gazete baskısına benzer bir işlem kullanan yeni bir üretim tekniği geliştirdiler.

Düşük maliyetli süreç, metal imalatının halihazırda büyük çapta kullandığı araçları bir araya getirmektedir, ancak elektronik ürünleri yapımında birtakım imalat engellerini ortadan kaldırmak için, günümüzde olduğundan daha hızlı bir şekilde imal etmek için roll-to-roll gazete baskısının hızını ve kesinliğini kullanır.

Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve diğer birçok elektronik, bilgiyi yüksek hızda işlemek için kendi iç metalik devrelerine güvenir. Şu anki metal imalat teknikleri, bu devreleri bir devre şeklindeki bir şablon maskesi içinden geçmek için ince bir sıvı metal damlası yağmuruna maruz bırakarak, duvarlara grafiti püskürtmek gibi eğilim gösterir.

Purdue Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği profesörü olan Ramses Martinez şöyle diyor:

“Ne yazık ki, bu imalat tekniği pürüzlü yüzeylere sahip metalik devreler üreterek elektronik cihazlarımızın daha hızlı ısınmasını ve akmasını sağlıyor”

Gelecekteki ultra hızlı aygıtlar ayrıca, bu nano boyutlarda üretilmeleri için daha yüksek çözünürlük gerektiren daha küçük metal bileşenler gerektirecektir.

Martinez, “Metallerin giderek daha küçük şekillerle şekillendirilmesi, nano boyutlara ulaşana kadar daha yüksek ve daha yüksek tanımlara sahip kalıplar gerektiriyor” diyor. Yani Nanoteknolojideki en son gelişmeleri eklememiz, onların oluşturduğu tanelerden bile daha küçük boyutlardaki metalleri şekillendirmemizi gerektiriyor.

“Kumdan daha küçük bir kum kalesi yapmak gibi.”

Bu “şekillendirilebilirlik sınırı” olarak adlandırılan, yüksek hızda nano ölçekli çözünürlük ile malzeme üretme yeteneğini engeller.

Araştırmacılar, bu sorunların her ikisini de – pürüzlülük ve düşük çözünürlük – endüstriyel kesim ve gravür için yaygın olan geleneksel karbondioksit lazerleri kullanarak nano boyutta pürüzsüz metalik devrelerin oluşturulmasını sağlayan yeni büyük ölçekli bir üretim yöntemiyle ele aldılar.

Martinez yine aktardığı bilgide şöyle dedi:

Gazeteler gibi küçük metal parçaların basılması onları daha pürüzsüz hale getiriyor. Bu, bir elektrik akımının daha az ısınma riskiyle daha iyi seyahat etmesini sağlar.Gelecekte, tekniğimizi kullanan cihazların roll-to-roll üretimi, ışıkla etkileşime girebilen ve 3 boyutlu görüntüler üreten nanoyapılarla kaplı dokunmatik ekranların ve daha hassas biyosensörlerin maliyet etkin üretiminin oluşturulmasını sağlayabilir.

Çok teknoloji,daha çok bilim :)

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password