PV hücre çeşitleri nelerdir? (Bölüm 2)

Genel Güneş Enerjisi Temel Bilgiler Yenilenebilir Enerji

Bu paylaşımda PV sistem hakkında, bilgi kirliliklerinden dolayı anlaşılması zor olan bir çok bilgiyi sade bir şekilde bölüm bölüm anlatacağız.

Fotovoltaik hücreler Kristal silisyum, İnce film ve Geliştirilmekte olan hücre teknolojileri olarak 3 ana gruba ayrılır.

Kristal Silisyum Güneş Hücresi

Güneş pili yapımında en çok tercih edilen hücre tipidir. Güneş ışınlarını yutma oranı düşük olmasına karşın verimleri %12-16 arasındadır. Hücre ve modül verimlilikleri hücre tipine göre değişiklik gösterir. Bu hücre tipleri, monokristal ve polikristal olarak ikiye ayrılırlar.

İnce Film Güneş Hücresi

Michigan State Üniversitesi’nde yapılan arge çalışmaları ile yarı iletken malzemenin geniş yüzeyler üzerine ince film şeklinde kaplanması yöntemi çekici bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar güneş pilleri üretiminde kullanılabilecek birçok yarı iletken malzemenin düşük maliyetlerde cam, metal ya da plastik folyo gibi tabakalar üzerinde geniş yüzeylere kaplanabileceğini göstermiştir. Verimlilikleri %18’lere kadar çıkmış olan ince film güneş pillerinin uzun dönem kararlılıklarının istenilen düzeylere ulaşmamış olması, üretici firmaların kararlılıklarını etkilemektedir. İnce film güneş pilleri arasında üç büyük aday öne çıkmaktadır. Bunlar; amorf silisyum, kadmiyum ve tellür elementlerinden meydana gelen birleşik yarı iletken kadmiyum tellür ve bakır, iridyum, selenyum elementlerinin bir aralığı olan bakır iridyum diselenid bileşik yarı iletkendir. Kristal yapı özelliği göstermeyen Amorf silisyum pillerden elde edilen verim %10 dolayında, ticari modüllerde ise %5-7 mertebesindedir. Çok kristal yapıda bir malzeme olan Kadmiyum Tellürid (DdTe) ile güneş pili maliyetinin çok aşağılara çekileceği tahmin edilmektedir. Laboratuvar şartlarındaki küçük alan Bakır indiyum diselenid (CuLnSe2) pillerin verimliliği %17’e ulaşırken, 900cm2 yüzey alana sahip modüllerin verimi ancak %15 dolayındadır.

Geliştrilmekte Olan Hücre Teknolojileri

Periyodik tablonun üçüncü ve beşinci grubu elementlerin bir araya gelmesiyle oluşan bileşik yarı iletkenin soğurma özelliği çok yüksektir. Bu hücrelere en iyi örnek galyum arsenit’ ten (GaAs) yapılan güneş pilleridir. Bunun yanında ince kristal silisyum güneş hücresi, organik ve nano kristal güneş hücreleri gelişen güneş hücreleridir.


Şekil 1: PV hücre çeşitleri

PV sistem nedir? PV elektrik üretim prensibi nedir? (Bölüm 1) başlıklı konuyu okumadıysanız tıklayabilirsiniz

 

Sitemizdeki bilgileri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, bilgilerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password