Özbekistan ve Rusya, nükleer santral kurulumu için çalışmalara başladı

Fosil Enerji Genel Nükleer Enerji
Rusya ve Özbekistan, yapımı yaklaşık 11 milyar dolar tutacağı düşünülen ilk Özbek nükleer enerji santral projesi için ön çalışmalara başladı.

Vladimir Putin ile Özbek devlet başkanı Shavkat Mirziyoyev Taşkent’te düzenlenen konferansta Özbek nükleer enerji santrali kurulumu için jeolojik incelemelerin başladığını belirten bir tören gerçekleştirdi. Büyük ölçüde Rusya’nın kredi desteğiyle yapımına başlanan santral, Özbekistan’ın doğal gazını kimyasal madde üretimi ve ihracatı gibi amaçlarda kullanımını sağlayacak.

Özbekistan, projenin karmaşıklığı nedeniyle ilk betonun 2020 ye kadar dökülmesini öngörerek, iki bloklu 2.4 GW’lık bu tesisin 2028 yılında elektrik üretimine başlamasını bekleniyor.
Bugün, Özbekistan’ın çoğu elektriği gaz türbinleri tarafından üretiliyor, Orta Asya’nın büyük doğal gaz ve yer altı rezervleri bulunmasından dolayı bu kaynakları daha verimli kullanmayı istediklerini belirtti.

Özbekistan açılacak bu kimyasal tesis ve yeni hidrokarbon birikiminin araştırılması ve geliştirilmesi için Gazprom ve bir kaç Rus şirketiyle anlaşmalar imzaladı.

UzAtom başkanı Jurabek Mirzamahmudov’a göre gaz türbinleri, nükleer santraldeki aynı miktarda enerjiyi üretmek için 3.5 milyar metreküp gaz tüketiyor ve tüketilen gaz, yarım milyon ton polimer üretebilen petro kimya tesisinin ham madde ihtiyacını karşıladığını aktardı.

İki blok için maliyetin yaklaşık 11 milyar dolar olduğunu söyleyen Mirzamahmudov, bu maliyetin düşürülmesi için müzakere başlanılacağını söyledi.

Lost Password