Nükleer Reaktörler ve Nükleer Atıklar.

Fosil Enerji Genel Hidrojen Enerjisi Nükleer Enerji Yenilenebilir Enerji

Nükleer Reaktör nedir ?

Nükleer reaktör, zincirleme çekirdek tepkimesinin başlatılıp sürekli ve denetimli bir biçimde sürdürüldüğü aygıtlardır. Nükleer reaktörler bazen nükleer enerjiyi başka bir tür enerjiye çevrilen santraller olarak kullanılırlar.

Nükleer Reaktör İlk çalışma anı : https://www.youtube.com/watch?v=12-eV4M_Muk

 

Aşağıda gösterilen basınçlı su reaktörlerinde, çekirdek su basınç altında tutulur ve kaynamasına izin verilmez. Isı, bir ısı eşanjörü (bir buhar jeneratörü olarak da adlandırılır), dış suyun kaynatılması, buhar üretilmesi ve bir türbinin çalıştırılması ile göbeğin dışındaki suya aktarılır. Basınçlı su reaktörlerinde, kaynatılan su fisyon sürecinden ayrıdır ve bu nedenle radyoaktif hale gelmez.

Fisyon:kütle numarası çok büyük bir atom çekirdeğinin parçalanarak kütle numarası küçük iki çekirdeğe dönüşmesi olayıdır.

Nükleer enerji, dünyadaki elektriğin yaklaşık% 11’ini sağlıyor. Bugün 31 ülke, elektriklerinin dörtte üçünü üretmek için nükleer enerjiyi kullanmaktadır.Peki bu enerjinin atığı oluyor mu ?

Nükleer Atıklar

2011 yılı sonunda, Amerikan nükleer reaktörleri tarafından 67.000 tondan fazla radyoaktif atık üretildi. Bu her yıl yaklaşık 2.000 ton artıyor.

1970’lerin ortalarından önce, harcanan uranyum planı yeni yakıtla yeniden işlemekti.

Yeniden işlemenin bir yan ürünü nükleer silah yapımında kullanılabilecek plütonyum olduğundan, Başkan Carter güvenlik risklerini gerekçe göstererek yeniden işlemenin bitimini emretti. Yeniden işleme ayrıca yeni uranyum yakıtı ile ekonomik olarak rekabet etmekte zorlanıyordu.

O zamandan beri, Enerji Bakanlığı, özellikle Nevada’da ki Yucca Dağı‘nda atıkların uzun süreli gömülmesi için depolama alanları üzerinde çalışıyor. Araştırma kisvesi altında, DOE, 5 milyar doları aşan bir maliyetle dağa tam ölçekli bir tünel sistemi inşa etti.

Bir Nihai Depolama Tesisine (Yucca Dağı) Atık Kabülü (işletme aşaması)

Almanya’nın depolamayla ilgili haberini de şuradan okuyabilirsiniz.

 

Çok teknoloji,daha çok bilim :)

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password