Karbon fiber, araçların gövdesinde enerji depolayabilir

Genel Teknoloji
Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, karbon fiber ile elektrikli araç aküleri sarj edilip araç içi aksesuarlar sorunsuz şekilde çalıştırılabilir.

Üniversitenin bu çalışmasına göre karbon liflerin, batarya olarak çalışabileceğini ve enerjiyi doğrudan depolanabileceğini göstermiştir. Karbon fiberin enerji sistemlerinin bir parçası olmasıyla beraber standart akü kullanımına karşı bir fırsat sunuyor. Bu malzemenin geliştirilip yaygın olarak kullanılmasıyla beraber akü sorunu ortadan kalkarak, araba ve uçakların hafiflemesi için önemli bir role sahip olacaktır.

Yolcu uçaklarını elektrikle güçlendirerek kullanımı için, uçak gövdesinin şuan olduğu halinden daha hafif olması gerekmektedir. Araçların ise daha fazla sürüş mesafesi yapması için araç gövdesinin ağırlığını azaltmak oldukça önemli bir faktördür.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi Materyal ve Hesaplama Mekaniği Profesörü Leif Asp, “Karbon fiberin ek bir depolama malzemesi olarak görmek yerine daha fazla görevi yerine getirerek, enerjiyi bataryadaki gibi depolayabilir ve ağırlığı yüzde 50’ye kadar azaltabilir. “

Araştırmacılar, hem havacılık hemde otomobil endüstrisiyle işbirliği yaparak, enerji depolamanın daha verimli kullanımı için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Lost Password