Kar yağışının güneş panelleri üzerindeki etkisi

Genel Güneş Enerjisi Temel Bilgiler Yenilenebilir Enerji
Bu yazımızda kar yağışının panellerimizin kar ile kaplandığı ve kaplanmadı durumlardaki etkisini inceleyeceğiz.

Güneş panellerinin bulutlu havada veya panel yüzeyinin hafif kar ile kaplandığı durumda enerji üretmediğini düşünebiliriz fakat bu durum tam olarak böyle değildir.

Güneş panelleri bulutlu havada da hafif karla yüzeyinin kaplandığı durumda da ürettiği enerji azalsa da  üretmeye devam eder. Kar yağışının şiddetlendiği ve panel yüzeyi üzerinde kalın bir kar tabakası varsa tabi ki ışıkla teması tamamen kesildiği için elektrik üretimi duracaktır. Karlı yüzeyi temizlememiz halinde elektrik üretimi normal seyirde üretimine devam edecektir.

Güneş panelleri güneşli açık bir havada ve nemin az olduğu yerde en verimli şekilde elektrik üretimini gerçekleştirir.Kışları güneşli gün sayısı çok az olmasına rağmen panel yüzeyinin soğuk olması ve yerdeki kardan dolayı güneş ışığının yansıması bir nebze verimliliğinin artması sağlayacaktır.

Kar yağışı kimi bölgelerde hafif geçmekle beraber bazı bölgelerde de çok şiddetli geçmektedir. Kar yağışının şiddetli geçtiği yerlerde panel camı, güneş paneli konstrüksiyonları, metal parçalar ve elektronik parçalar ona göre hesaplanıp seçilmelidir.

Güneş enerjisi sistemleri ciddi bir bakıma ihtiyaç duymazlar kışın panellerdeki karlar temizlenerek, yazın ise panel yüzeylerinin yıkanması ve belli periyotlarda (aylık,yıllık) genel kontrollerinin yapılması yeterlidir.

Lost Password