Havadan, temiz içme suyu oluşturma projesi “Water Abundance”

Çevre Enerji Verimliliği & Çevre Genel Teknoloji
XPRİZE vakfı dünyanın su krizi için en uygun çözümü seçtiği “Water Abundance” projesine 1.75 milyon dolar fon sağlanarak, “Water Abundance” projesini geliştirmek için çok iyi bir destek gerçekleştirildi.

XPrize, TATA Group ve Avustralya’nın yardım grupları tarafından desteklenmektedir. Proje, fon desteği almak için belli kriterlerden geçti. İlk olarak, cihaz her gün havadan en az 2000 litre su çıkarmalıdır. İkinci olarak, su üretme maliyeti litre başına 2 sentten fazla olmamalıdır. Üçüncü ve son olarak, cihaz yenilenebilir enerji ile çalışmalıdır.

Küresel su krizine son verebilecek bir proje

Dünyada 780 milyondan fazla insanın temiz içme suyu kıtlığı ile karşı karşıya olması tahmin edildiğinde bu projeye gerçekten ihtiyaç duyulmaktadır. Projede yenilenebilir enerji kullanılması, temiz su sağlaması ve makine maliyetlerinin düşük olması projenin geliştirilmesi ve uygulanması kolaylaştırmıştır.

Makine, nemli havayı toplayıp daha sonra yoğunlaştırarak su sağlar. Suyun yeniden buharlaşmaması için ise sürekli sıvı halde bulunacağı ortam sağlanır. Teknoloji bir nevi bulutun yapısını taklit etmektedir.

Projeye öncülük eden David Hertz, Projenin “karbon negatif teknolojisi” olduğunu aktararak Teknolojilerin doğaya yaptığı hasarı onarmak için yardımcı olan onarıcı model olarak uygulamaya geçirilecek” dedi.

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password