Hareketli parçaları olmadan iyonik rüzgar ile hareket eden uçak

Genel Teknoloji
MIT mühendisleri, hareketli parçaları olmayan ilk uçağının uçuş denemelerini gerçekleştiriyor.


Uçak gövdesindeki piller elektrotlara (mavi / beyaz yatay çizgiler) voltaj sağlar ve uçağı ileriye iten iyon rüzgarı oluşur. Yapılan bu uçak sessiz çalışıp, motor gibi hareketli parçaları olmadığı için daha hafif olmaktadır.

Uçak gövdesindeki elektrotlardan sabit bir uçuş boyunca itecek kadar itme gücü üreten sessiz fakat güçlü iyonik rüzgar akışı oluşturur.

Türbinle çalışan uçaklardan farklı olarak, fosil yakıtlara bağlı değildir ve pervaneli drone’ların aksine tamamen sessizdir.

MIT’de Uçak ve Astronomi profesörü Steven Barrett, ” Sessiz, basit ve emisyon yaymayan bu tasarım, uçaklar için yeni keşfedilmemiş olanaklar sağladı.” dedi.

Yakın zaman içinde iyon rüzgar tahrik sisteminin drone’larda kullanılacağı ve dahası hibrit yolcu uçaklarında ise yakıttan büyük ölçüde enerji verimliliği sağlaması öngörülmektedir.

Kaynak: mit.edu

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı ve reklamlarımıza tıklamayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 😊

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password