Elektrikli otomobiller uçaklar gibi yakıt ikmali yapabilir mi?

Genel Teknoloji
Jet avcı uçakları büyük yakıt tankı taşımazlar çünkü performansını düşürür ve bunun yerine tanker uçakları havada bu jetlere yakıt ikmali yapar. Peki elektrikli otomobiller birbirine yakınlaşıp aynı şeyi gerçekleştirebilir mi?

Yedek şarjı olan bir araba bir diğerinin önüne geçip manyetik olarak birbirine yaklaşan şarj bomlarıyla yakıt ikmali yapabilir.

Havada yapılan yakıt ikmali örneğindeki büyük tanker uçak yerine, otoyolda büyük kapasitede bataryalar taşıyan tanker olarak düşünebiliriz.

Bu düşünülen konseptin avantajı ise yoldan çıkmadan yada dururken arabaları sarj etmesi ve araçlarda fazla batarya taşımamasını sağlar. Böylelikle arabalardaki bataryaların yüksek maliyetinden ve menzil problemine çözüm sağlanmış olur.

Havadan yakıt ikmali gibi, eşler arası araç şarjı, bir iletim kanalı oluşturmak için yönlendirilebilir bomlar kullanır.

Düşünülen bu konsept, şuan yaygın olarak kullanmakta olduğumuz araç teknolojisi yerine daha hassas olan yeni nesil sürücüsüz araç teknolojisi için geçerlidir.
Elbette, yol güvenliği açısından problem yaratacağı düşünülse de teknoloji ilerledikçe aktarım hızlarındaki artışlar ile 1923 yılında havadan havaya yakıt paylaşımı yapılabildiği gibi bu fikir geliştirilerek sürücüler araçlarıyla birbirine yakıt paylaşımı yapabilirler.

Kaynak: spectrum.ieee

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı ve reklamlarımıza tıklamayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 😊

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password