Daha fazla yenilenebilir enerji, daha fazla yağmur!

Genel Güneş Enerjisi Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji
Rüzgar ve güneş enerjisi çiftlikleri Sahra çölünde hava durumuna fayda sağlayıp, extra yağmur yağmasını sağlayabilir.

Yenilenebilir enerji kullanımı insan kaynaklı iklim değişikliğini azaltabilir fakat güneş ve rüzgar çiftliklerinin tek faydası bu değildir.

Sahra çölünde büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin kurulumu, Sahra çölüne komşu olan Sahel bölgesinde daha fazla yağış almasına neden olacağını göstermek için bir grup araştırmacı iklim modeli oluşturarak deneyler gerçekleştirdi.

Artan yüzey sürtünmesi ve azaltılmış albedo, Afrika çöllerinde daha fazla bitki yetişmesini sağlar. Böylelikle yağış miktarını arttırır ve o alanın hava durumuna canlı yaşamına daha elverişli hale getirir.

Peki bu albedo nedir?

Albedo, bir cismin üzerine gelen ışığı yansıtabilme kapasitesidir. Albedo “0” ve “1” arasında bir değerdir. Albedo “1” olması ışığın mükemmel yansıtıldığını, “0” olması tümüyle soğurulup yansıtılmadığı anlamına gelir.

Rüzgar türbinleri ise büyük kanatları ile aşağıdaki sıcak havanın daha soğuk hava ile karışmasına neden olur. Böylelikle çöldeki hava sıcaklığı koşullarını az da olsa değiştirecek ve daha fazla nem olmasını sağlayacaktır. Araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre ortalama yağış miktarı günde 0.25 mm kadar artacaktır.

Artan yağış ile büyüyen bitkiler Albedo’yu daha da azalatacak ve sürekli bu döngü meydana gelerek hava sıcaklığında uzun vadede 5-6 °F artış [ (-15),(-14.4)°C ] olması sağlanacaktır.

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Lost Password