Bitcoin madenciliğinin enerji ihtiyacı hızlı şekilde artıyor

Enerji Verimliliği & Çevre Enerji Verlimliliği Genel
Madencilikte kriptolu para birimleri üretmek için daha fazla fosil kaynağa ihtiyaç duyuluyor ve elektrik ihtiyacı gün geçtikçe artıyor.

Bitcoin yıllardır insanların ve yatırımcıların ilgi odağına geldi. İki yıl önce, Bitcoin’in değeri 1000 dolardan az iken ekim ayından itibaren değeri artarak değeri 5000 dolara çıktı. Bugün tek bir Bitcoin’in fiyatı ise 15.000 doların biraz altında.

Fakat değeri yükselen sadece Bitcoin olmamakla beraber Bitcoin madenciliğinde harcanan elektrik faturasının maliyeti de öyle. Madencilik işleminde Bitcoin elde etmek için muazzam bir bilgi işlem gücü gerektirir ve bu hesaplamaları yapmak tabi ki maliyetsiz değildir. Digiconomist’in yaptığı bir analize göre, Bitcoin madencilik faaliyetlerini yürütmek için tüketilen elektrik miktarı, Danimarka’nın ihtiyacı olduğu elektrik miktarından biraz düşüktür.

Bitcoin’in madenciliği algoritması gittikçe zorlaşırken, kullanılan elektrik miktarı da bununla doğru orantılı şekilde artacaktır. Geçmişten bugüne sürdürülen bitcoin madenciliği bu artışla devam ederse, 2019 yılına kadar Amerika Birleşik Devletlerinin elektrik ihtiyacı kadar enerji tüketecektir. Enerji tasarruflarıyla teknolojinin gelişmesiyle bu elektrik maliyetleri düşebilir fakat, algoritma gittikçe zorlaştığından dolayı elektrik gereksinimi ve böylelikle de fosil enerji kaynakları artmak zorundadır.

Ülkeler, fosil enerji yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi ve gelecekteki teknolojilerin Bitcoin işlemlerinden biraz daha az enerji ile madencilik işleminin yapılmasına olanak sağlayacaktır. Birçok ülkede güç üretimlerini yeni doğalgaz tesisleri kurarak arttıracak ve Bitcoin her zamanki gibi enerjiyi yoğun olarak kullanacaktır.

Yenilenebilir enerji için güçlü bir bağlılık olsa bile, enerji şebekeleri hala fosil yakıtlarla üretilen temel güce ihtiyaç duyuyor. (Basitçe söylemek gerekirse, bir ülkenin veya tesisin tamamını rüzgar santrali veya güneş paneli ile enerjisini karşılama istediğini düşündüğümüzde bunun direk olmayacağını yanında tesisin kararlı çalışması için fosil kaynaklı enerjiye de ihtiyaç duyar.) Ve birkaç yıl içinde, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dünyanın toplam enerji ihtiyacının önemli bir yüzdelik dilimi olabilir.

Enerji ihtiyacının yanında Bitcoin nedeniyle atmosfere ne kadar fazla karbondioksit salınacak? Bu soruyu önceden hesaplamak olanaksız gibi fakat artacağı kesin gözüküyor. Asıl soru madencilikte harcanan enerji, takip edilemeyen ve merkezi olmayan bu kripto paraların üretimi için değer mi?

Sitemizdeki haberleri takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi ve haberlerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Lost Password