Bilinenin aksine fosil yakıtlara bağımlılığımız artıyor!

Enerji Verimliliği & Çevre Fosil Enerji Genel Güneş Enerjisi Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji

 

Temiz enerji hakkında her zaman iyi haberler var gibi görünüyor. Her gün daha fazla güneş paneli ve rüzgar türbini inşa ediyoruz.

Temiz enerjinin meteorik büyümesine rağmen , Uluslararası Enerji Birliği’nden yeni bir küresel değerlendirme , fosil yakıt projelerinin daha da hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Fosil yakıt projelerine giden para geçen yıl tüm enerji yatırımlarının yüzde 59’unu oluşturuyordu. Üzgünüm ama temiz enerjinin payı küçülüyor.

Aşağıdaki grafiklerde neler olduğunu görebilirsiniz. İlk olarak, enerji verimliliğini (turuncu) geliştirmek artık büyük bir iştir. Yeni iletim hatları ve pillerle birlikte yenilenebilir yatırımlara yapılan yatırımlar (mavi dikdörtgen) şimdi elektrik sektörüne hükmediyor. Ama sonra o şeyleri ters yöne doğru döndüren o büyük çapkın kırmızı bölüm var.

IEA(Uluslararası Enerji Birliği) raporuna göre, dünyanın iklim değişikliğinin 2 santigrat derecenin altında tutulması için bir çekime sahip olması nedeniyle, “Her tür temiz enerjiye ve ağlara yatırım yapılması büyük ölçüde artacaktır” dedi.

Peki, yenilenebilirler hakkındaki tüm bu güzel haberlere ne oldu? Güneş fotovoltaiklerine(güneş ışığını enerjiye dönüştüren) yapılan yatırım 2017 yılında rekor seviyelere ulaşırken, güneş enerjisinin fiyatı hızlı düşüyordu, bu da bu yatırımların para için daha fazla para kazandığını gösteriyor. Açık deniz rüzgârı yatırımı da geçen sene rekor seviyesine ulaştı, ancak karada bulunan rüzgar türbinleri, hidroelektrik ve nükleere yatırımlar azaldı. Dünya, yaklaşık 300 milyar doları yenilenebilir enerjiye dönüştürdü; bu da elektrik enerjisi sektörüne hükmetmeye yetecek kadar fazla.Yatırımları grafikte inceleyebilirsiniz.

Elektrik araçlarına geçerek bağımlılığımızı yağa atabiliriz. Ve aslında, dünya buna yönelik çok para harcıyor. Geçen yıl insanlar 43 milyar dolar harcadılar ve satılan her 100 yeni otomobilden birden fazlası elektriklidir. Yatırımcılar ayrıca, Tesla ve Chevy cıvatalarını güçlendiren lityum pilleri inşa etmek için çok para harcıyorlar: Lityum madenciliğine yönelik fonlama, 2012’den bu yana 10 kat arttı.

Bu iyi haber ama yeterince iyi değil. IEA’ya göre, tüm sürüş ve nakliye ve hava seyahatimiz, petrol tüketiminin “günde 1,6 milyon varil” artmasına neden oldu. Yoldaki tüm elektrikli arabalar, tüketimi günde 30.000 varil ile düzeltti.

Bu raporda gerçek bir parlak nokta varsa, hükümet araştırması bölümünde bulunur. Dünyanın dört bir yanında, hükümetler 2017’de enerji araştırmalarına 27 milyar dolar harcadılar, rekor bir miktar. Devlet Ar-Ge’sinde ki büyümenin çoğu düşük karbonlu teknolojilere doğru gitti.

Yenilenebilir enerjinin maliyetleri düştükçe ve elektrik şebekesine daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi yükseldikçe, piyasa kendi başına iklim değişikliğini gözetliyormuş gibi görünmeye başlayabilir. Bu rapor, bu fanteziyi ortadan kaldırmak için bir soğuk su kovası. Evet, iyi haberler var ama fosil yakıtlar hala temiz enerjiden daha hızlı büyüyor.

Çok teknoloji,daha çok bilim :)

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password