Bakteriyle çalışan güneş hücresi, bulutlu havada bile verimli çalışıyor

Genel Güneş Enerjisi Teknoloji Yenilenebilir Enerji
British Columbia Üniversitesi araştırmacıları, bakterileri kullanarak ışığı elektrik enerjisine çeviren ucuz ve sürdürülebilir güneş hücresi geliştirmiştir.

Geliştirilen bu hücrenin aynı ışık şiddetinde normal bir hücrenin ölçümlerinden daha fazla akım ürettiği belirlenmiş olup parlak ışıkta olduğu gibi loş ışık altında da verimli çalıştığı gözlemlenmiştir.
Bu inovasyon ile bulutlu havalanın yaygın olduğu kuzey Avrupa bölgelerinde güneş enerjisinden daha verimli bir şekilde yararlanılmasını sağlayacaktır.

Güneş hücresinde kullanılan bu bakteriler domateslere kırmızı-turuncu renk vermekte olup güneş ışığının verimli olarak kullanılmasını sağlar.

Geliştirilen hücrenin ucuz olmasının nedeni hücrenin herhangi bir renk ile özel olarak boyanmasına gerek duyulmamasından dolayı boya maliyeti yoktur ve santimetre başına, bakteri yardımıyla üretilen ile normal hücre karşılaştırıldığında 0.362 mA’lik fazladan üretim yapıldığı gözlemlenmiştir.

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password