Ada ülkesi şeker kamışından elektrik üretiyor!

Biyokütle Enerjisi Genel Yenilenebilir Enerji
Mauritius adası doğal kaynaklardan enerji üretimi çok kısıtlı olması ve tarih boyu ithal edilen yakıtlardan enerjisini sağladığı için dışa bağlılığı azaltmak adına farklı bir elektrik enerjisi üretim girişiminde bulundu.

Ada yönetimi, adanın gelişmesi ve gelecekteki enerji kıtlığı için alternatif çözüm üretti. Güneş rüzgar ve hidroelektrik gibi enerji kaynaklarına da yatırım yapmakla beraber, adanın en önemli geçim kaynaklarından olan şeker kamışını da kullanmaktadır. Yetiştirilen şeker kamışlarından üretilen elektrik enerjisi adanın enerji ihtiyacının %14’ünü karşılamaktadır.

Madagaskar’ın doğusunda bulunan bu küçük ada, şeker kamışının işlendikten sonraki “bagasse” adlı malzemeyi yakarak gücü elde ediyor. Enerji üretim sürecinde açığa çıkan karbondioksit’i ise alkolsüz içeceklerde kullanarak CO2 salınımı oluşmamasını sağlıyor.

Araştırmacılar, şeker kamışı küspelerinin kullanımının ada için çok önemli olduğunu ve bununla beraber yenilenebilir enerjiye de yönelimin hızla artacağını belirtti.

Mauritius enerji bakanı yaptığı konuşmada, “Hükümetimizin hedefi 2025 yılına kadar adanın gereksinim duyduğu enerjinin %35’ini yenilenebilir enerjiden karşılamaktır. %35’lik yenilenebilir enerji üretim dilimi uzak değil, önümüzdeki yıllarda 11 güneş enerjisi çiftliği ve en az 2 tane rüzgar enerjisi çiftliğimiz olacak.” dedi.

Sitemizdeki haberleri takip etmek ve destek olmak için, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi, haberlerimizi beğenip paylaşmayı unutmayınız. Enerjiniz bol olsun 🙂

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz...

Mail adresiniz yorumda görülmeyecektir. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lost Password