Plastik geri dönüşüm makinesi ‘Precious Plastic’

Çevre Enerji Verimliliği & Çevre Genel Teknoloji
Dünyanın en kolay erişilebilir atık ürünlerinden biri olan plastikten yeniden kaynak haline getirilip yeniden kullanılmasını sağlayan sistem ‘Precious Plastic’ tanıyalım.

Plastik kullanım alanıyla dünyayı ele geçirmiş durumda ve bu malzeme imalat ve tasarımda büyük bir yer edinirken, plastik, aynı zamanda üretim kolaylığı sayesinde dünyadaki en büyük tehditlerden biri olmayı da başarmıştır.

Plastiklerin toplanması ve geri dönüşümü kolay olamasına rağmen plastik geri dönüşüme uğramadan direk çöpe dökülmüş veya doğaya çöp olarak atılmıştır. Bu yüzden Dave Hakkens tarafından düşünülüp insanların ellerinin altında kolaylıkla ulaşabileceği bir makine olan Precious Plastics’i planlamış ve açık kaynaklı olarak tasarlamıştır.

Precious Plastics projesi, ekstrüzyon, enjeksiyon,ve bir sıkıştırma makinesinden oluşmaktadır. Bu proje hakkında ki bilgilendirmeleri ve açık kaynak kodlarını preciousplastic‘den bulup okuyabilirsiniz. Temel alet ve malzemelerle oluşturulabilecek bu sistem ile atık plastikleri geri dönüştürebilir ve ihtiyacınız olan ürünü yeniden yapabilirsiniz.

Plastik geri dönüşümün tüm dünyada kullanılması için 6 temel adım sayabiliriz:

  1. Geliştirilebilir: Makinelerin sürekli geliştirilebilir olması.
  2. Bedava : Tüm planları açık kaynak olarak paylaşılabilir ve bu şekilde insanlar kolaylıkla bu cihazı üretebilir.
  3. Teknik bilgilerini yaymak: Makinelerin geliştirilmiş hallerini birbirimize paylaşıp güncel makineler haline getirilebilir.
  4. Makineyi yapmak: Makineyi yaptıktan sonra plastik atıklarından yeni ürün yapmayı öğrenmek ve daha sonra üretime başlamak.
  5. Temizlemek: Olduğunca plastiği geri dönüştürmek ve çevreyi temizlenmesini sağlamak.
  6. Topluluk: Bu projedeki aynı fikirli insanların beraber topluluk kurması ve daha temiz bir gelecek için bilgi paylaşımında bulunulması.

preciousplastic‘den yapılan projelerin çizimlerini bedava olarak alabilirsiniz.

Lost Password